Na naszym blogu było pisane więcej na temat zawieszenia działalności gospodarczej (LINK). Jednak patrząc optymistycznie na rozwój przedsiębiorstw w Polsce, wierzymy w to, że nie każda zawieszona firma po upływie 24 miesięcy ulega likwidacji. Tak więc każdy, kto zawiesił swoją działalność, aby przed upływem 2 lat ją wznowić, musi wiedzieć o paru istotnych kwestiach, o których więcej napiszę właśnie w tym poście.

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej mówi nam o tym, że każdy przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, może swoją firmę zawiesić na czas od miesiąca do 24 miesięcy, czyli tak, jak zostało to napisane powyżej. Należy pamiętać, że zarówno zawieszenie, jak i wznowienie działalności następuje po wcześniejszym złożeniu odpowiedniego wniosku przez przedsiębiorcę. Składa się go na formularzu CEIDG-1, który jest następcą wcześniejszego EDG-1. Złożenie tego wniosku wiąże się automatycznie z poinformowaniem o zaistniałym fakcie zarówno US, jak i ZUS, gdyż za te formalności odpowiedzialny jest odpowiedni do tego organ ewidencyjny.


Wznowienie działalności, a ZUS
Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych informuje nas o tym, że każda wznowiona działalność wiążę się z powstaniem obowiązku kontynuacji opłacania składek z tytułu ubezpieczeń społecznych. W związku z tym, że to właśnie organ ewidencyjny zajmuje się większością formalności, przedsiębiorca nie musi ponownie zgłaszać do ubezpieczeń.


Wznowienie działalności, a podatek VAT
Każdy z podatników, którego przedsiębiorstwo zostało zawieszone, nie jest zobowiązany do tego, aby składać deklarację za okres zawieszenia. Inna sytuacja jest w przypadku, gdyby obowiązek podatkowy powstał w czasie trwania zawieszenia. Zatem wznowienie działalności będzie wiązało się z koniecznością kontynuowania składania odpowiedniej deklaracji VAT. Istotne jest to, aby pierwszą deklarację złożyć za miesiąc, w którym działalność została odwieszona.

Wznowienie działalności, a podatek dochodowy
Czas, przez który działalność danego przedsiębiorcy jest zawieszona, zwalnia go z obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy i dotyczy to także dochodów, które firma odniosła w okresie zawieszenia. Gdy czas zawieszenia dobiegnie końca, podatnicy są zobowiązani do tego, aby zaliczki wpłacać na tych samych zasadach, jak przed zawieszeniem. Jednak zaliczka z tytułu przychodów, które powstały w czasie trwania zawieszenia, musi zostać odprowadzona z zaliczką za pierwszy miesiąc (lub kwartał) po wznowieniu działalności.

Wznowienie działalności, a podatek od nieruchomości
Przedsiębiorca liczący się z kosztami, z całą pewnością odczuje negatywną konsekwencję zawieszenia działalności w kwestii podwyższonej stawki podatku od nieruchomości. Wyższe stawki będą dotyczyć zarówno budynków, jak i tych ich części, które są wykorzystywane na prowadzenie działalności.


wznowienie-prowadzenia-firmy
Zadzwoń (012) 398 43 58

OFERTA

Rejestracja przedsiębiorstwa wiąże się z licznymi wnioskami, które należy wypełnić. Żebyście nie musieli Państwo marnować swojego cennego czasu, pomyśleliśmy o ofercie zakładania firmy. Oferujemy również sprzedaż czystych, gotowych spółek.

Proponujemy także Państwu kompleksowe usługi w zakresie księgowości firmy, zajmiemy się wykonaniem wszystkim niezbędnych czynności, sporządzimy sprawozdania finansowe, przeprowadzimy rozliczenia z tytułu należnego podatku dochodowego.

Prosimy o kontakt z naszymi specjalistami, którzy udzielą szczegółów naszej oferty.

Zakup spółki z o.o.

Popularne wpisy

Łączna liczba wyświetleń

Ekspert. Obsługiwane przez usługę Blogger.