Zdarzają się sytuacje, w których któryś ze wspólników ogłasza, że ma zamiar sprzedać swoje udziały. Trzeba więc przejść przez cały proces sprzedaży pamiętając o wszelkich formalnościach i obowiązkach z tym związanych. O czym pamiętać? Co jest ważne przy sprzedaży udziałów w spółce z o.o.?

Zbycie udziałów może dotyczyć tylko i wyłącznie udziałów reprezentujących kapitał zakładkowy spółki zarejestrowany w KRS.

Krok po kroku – sprzedaż udziałów

1. Umowa spółki. Przed podjęciem kroków mających na celu sprzedaż udziałów w spółce z o.o. należy najpierw sprawdzić, czy takowa sprzedaż jest w ogóle możliwa. W tym celu trzeba przeanalizować początkową umowę spółki i sprawdzić czy nie zawiera ona informacji o ograniczeniach związanych ze sprzedażą. Jednym z najczęstszych ograniczeń jest konieczność uzyskania pisemnej zgody zarządu spółki z o.o. na zbycie udziałów.

2. Umowa zbycia udziałów. Sporządzenie umowy zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z koniecznością zachowania odpowiedniej formy prawnej. Mam tutaj na myśli zawarcie umowy w formie pisemnej z poświadczonymi notarialnie podpisami.

3. Poinformowanie spółki o zmianie udziałowca.
4. Uaktualnienie księgi udziałów.
5. Przekazanie aktualnej informacji o wspólnikach spółki wraz z wymienieniem liczby oraz wartości udziałów.

WAŻNE DLA KUPUJĄCEGO: Kupujący spółkę musi do 14 dni od dnia zakupu złożyć deklarację podatku od czynności cywilnoprawnych oraz opłacić 1 proc. podatku liczonego od wartości nabytych udziałów.


sprzedam-udzialy-spolki-zoo

Zadzwoń (012) 398 43 58

OFERTA

Rejestracja przedsiębiorstwa wiąże się z licznymi wnioskami, które należy wypełnić. Żebyście nie musieli Państwo marnować swojego cennego czasu, pomyśleliśmy o ofercie zakładania firmy. Oferujemy również sprzedaż czystych, gotowych spółek.

Proponujemy także Państwu kompleksowe usługi w zakresie księgowości firmy, zajmiemy się wykonaniem wszystkim niezbędnych czynności, sporządzimy sprawozdania finansowe, przeprowadzimy rozliczenia z tytułu należnego podatku dochodowego.

Prosimy o kontakt z naszymi specjalistami, którzy udzielą szczegółów naszej oferty.

Zakup spółki z o.o.

Popularne wpisy

Łączna liczba wyświetleń

Ekspert. Obsługiwane przez usługę Blogger.