Każdy wspólnik w spółce komandytowej ma możliwość rezygnacji z prowadzenia spraw spółki poprzez wystąpienie. Jak powinno wyglądać wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej?

Spółka komandytowe regulowana jest przez Kodeks Spółek Handlowych. Nie zawiera on jednak informacji o sytuacji związanej z wystąpieniem wspólnika ze spółki. Mówi on o tym, że do wszystkich nieregulowanych spraw stosuje się przepisy o spółce jawnej i właśnie taka sytuacja występuje w tym przypadku.

 Art.61. § 1. informuje, że jeżeli spółka została zawarta na czas nieoznaczony, to wspólnik może wypowiedzieć umowę na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego, chyba że kwestia ta została inaczej uregulowana w umowie spółki. Wypowiedzenie umowy spółki powinno zostać złożone pozostałym wspólnikom albo wspólnikowi uprawnianemu do reprezentowania spółki w formie pisemnego oświadczenia.

 Pozostali wspólnicy po wystąpieniu jednego wspólnika mają możliwość dalszego prowadzenia spraw spółki. Ważne jest jednak, aby decyzja została podjęta do końca terminu wypowiedzenia, inaczej przeprowadzona zostanie likwidacja przedsiębiorstwa. Jeżeli wspólnicy zdecydują się na kontynuacje to mają obowiązek przekazać odchodzącemu wspólnikowi jego udział kapitałowy, który ustalany jest na podstawie osobnego bilansu. 

wspolnik-spolki

Zadzwoń (012) 398 43 58

OFERTA

Rejestracja przedsiębiorstwa wiąże się z licznymi wnioskami, które należy wypełnić. Żebyście nie musieli Państwo marnować swojego cennego czasu, pomyśleliśmy o ofercie zakładania firmy. Oferujemy również sprzedaż czystych, gotowych spółek.

Proponujemy także Państwu kompleksowe usługi w zakresie księgowości firmy, zajmiemy się wykonaniem wszystkim niezbędnych czynności, sporządzimy sprawozdania finansowe, przeprowadzimy rozliczenia z tytułu należnego podatku dochodowego.

Prosimy o kontakt z naszymi specjalistami, którzy udzielą szczegółów naszej oferty.

Zakup spółki z o.o.

Popularne wpisy

Łączna liczba wyświetleń

Ekspert. Obsługiwane przez usługę Blogger.