7/03/2018 10:48:00 AM     , ,
Bardzo często można spotkać się z sytuacją, kiedy to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością do swojej struktury powołuje prokurenta, którego głównym zadaniem jest reprezentowanie spółki.

Podstawową definicję prokury możemy odnaleźć w przepisach Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z przepisami, które zostały w nim zawarte, prokura jest traktowana w taki sposób jak pełnomocnictwo udzielone przez przedsiębiorcę. Jest to bowiem upoważnienie prokurenta do tego, aby w związku z prowadzoną działalnością mógł dokonywać czynności sądowe i pozasądowe.

Należy jednak mieć na uwadze to, że prokurentem może być osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Mimo tego, że prokura nie może zostać przeniesiona na inną osobę, to prokurent ma możliwość udzielenia innej osobie pełnomocnictwa do wykonania konkretnej czynności.

Kodeks Spółek Handlowych reguluje kwestie odpowiedzialności prokurentów za niewywiązanie się z zadań. Odpowiedzialność za szkodę na skutek nałożenia wniosku o upadłość w przewidzianym ustawowo terminie, ponoszą jedynie osoby zajmujące się reprezentacją spółki. Natomiast prokurent pomimo prawa do reprezentacji, nie zostanie obciążony konsekwencjami z tytułu niedopełnienia obowiązku.


Odpowiedzialność subsydiarna wspólników spółki!



Skontaktuj się z nami

OFERTA

Rejestracja przedsiębiorstwa wiąże się z licznymi wnioskami, które należy wypełnić. Żebyście nie musieli Państwo marnować swojego cennego czasu, pomyśleliśmy o ofercie zakładania firmy. Oferujemy również sprzedaż czystych, gotowych spółek.

Proponujemy także Państwu kompleksowe usługi w zakresie księgowości firmy, zajmiemy się wykonaniem wszystkim niezbędnych czynności, sporządzimy sprawozdania finansowe, przeprowadzimy rozliczenia z tytułu należnego podatku dochodowego.

Prosimy o kontakt z naszymi specjalistami, którzy udzielą szczegółów naszej oferty.

Zakup spółki z o.o.

Popularne wpisy

Łączna liczba wyświetleń

Ekspert. Obsługiwane przez usługę Blogger.