Decyzja o zawieszeniu działalności niesie ze sobą pewne konsekwencje. Mimo, że pozwala ona na zaoszczędzenie środków finansowych (podczas zawieszenia nie trzeba opłacać np. składek ZUS), to wyklucza też uzyskanie przychodów z działalności.

Trzeba też wiedzieć o tym, że przedsiębiorca planujący zawiesić swoją działalność nie może zatrudniać pracowników. Umowy o pracę, na podstawie których pracują osoby przez niego zatrudnione muszą zostać wcześniej rozwiązane (nie dotyczy to umów cywilnoprawnych).

A co w sytuacji, gdy jakiś pracownik przebywa na dłuższym urlopie, np. macierzyńskim?

Jeszcze do niedawna, w takiej sytuacji przedsiębiorca nie mógłby zawiesić swojej działalności. W tym momencie sprawy wyglądają nieco inaczej. Dzięki Konstytucji Biznesu, która weszła w życie w 2018 roku, warunki zawieszenia działalności nieco się zmieniły. Teraz przedsiębiorca może podjąć taką decyzję, nawet jeśli któryś z jego pracowników przebywa na urlopie:
- wychowawczym,
- rodzicielskim,
- macierzyńskim,
- na warunkach macierzyńskiego.

Jeżeli urlop pracownika skończy się w czasie trwania zawieszenia, to ma on prawo do świadczenia w wysokości obliczanej na zasadach wynagrodzenia postojowego.


jak-zawiesic-spolke

Skontaktuj się z nami

OFERTA

Rejestracja przedsiębiorstwa wiąże się z licznymi wnioskami, które należy wypełnić. Żebyście nie musieli Państwo marnować swojego cennego czasu, pomyśleliśmy o ofercie zakładania firmy. Oferujemy również sprzedaż czystych, gotowych spółek.

Proponujemy także Państwu kompleksowe usługi w zakresie księgowości firmy, zajmiemy się wykonaniem wszystkim niezbędnych czynności, sporządzimy sprawozdania finansowe, przeprowadzimy rozliczenia z tytułu należnego podatku dochodowego.

Prosimy o kontakt z naszymi specjalistami, którzy udzielą szczegółów naszej oferty.

Zakup spółki z o.o.

Popularne wpisy

Łączna liczba wyświetleń

Ekspert. Obsługiwane przez usługę Blogger.